Om oss2

Vi erbjuder alla former av tandvård – förebyggande tandvård, barn- och ungdomstandvård, allmäntandvård och specialisttandvård. Folktandvården är en del av Region Östergötland och vi har cirka 40 kliniker på 20 orter i länet.

Kontakt

Tandvårdsledning

Anna Carin Dahlgren, tandvårdsdirektör
annacarin.dahlgren@regionostergotland.se
010-103 03 82

Stab

Helene Rödjevi, ledningssekreterare
helene.rodjevi@regionostergotland.se
010-103 02 80

Allmäntandvård Linköping med omnejd

Allmäntandvård Norrköping med omnejd

Folktandvården Berga
Parisa Tabrizi, klinikchef
parisa.tabrizi@regionostergotland.se
010-103 87 93

Folktandvården Ekholmen
Kenan Omeragic, klinikchef
kenan.omeragic@regionostergotland.se
010-103 87 58

Folktandvården Lambohov
Folktandvården Ryd

Carina Bremer, klinikchef
carina.bremer@regionostergotland.se 
010-103 38 42

Folktandvården Lilla torget
Veronica Bache, klinikchef
veronica.bache@regionostergotland.se
010-103 02 12

Folktandvården Skäggetorp
Jourkliniken Skäggetorp
Folktandvården Linghem

Maria Chevalier, klinikchef
maria.chevalier@regionostergotland.se
010-103 50 18

Folktandvården Ljungsbro
Jimutha Malalatunga, klinikchef
jimutha.malalatunga@regionostergotland.se
010-103 55 32

Folktandvården Kisa
Folktandvården Rimforsa
Folktandvården Österbymo
Fouzieh Eliassy, klinikchef
fouzieh.eliassy@regionostergotland.se
010-103 59 95

Folktandvården Åtvidaberg
BrittMarie Jarkiewicz, klinikchef
britt-marie.jarkiewicz@regionostergotland.se
010-103 50 19

Folktandvården Druvan
Mats Svensson, klinikchef
mats.svensson@regionostergotland.se
010-104 49 13

Folktandvården Hageby
Jourkliniken Hageby
Folktandvården Vikbolandet
Annika Hurtig, klinikchef
annika.hurtig@regionostergotland.se
010-103 89 74

Folktandvården Skarptorp
Sharre Chizarie, tillförordnad klinikchef
sharre.chizarie@regionostergotland.se
072-500 59 54

Folktandvården Sparven
Lotta Wärn, klinikchef
lotta.warn@regionostergotland.se
010-104 29 44

Folktandvården Vidablick
Sharre Chizarie, klinikchef
sharre.chizarie@regionostergotland.se
072-500 59 54

Folktandvården Finspång
Gunvor Didrikson, klinikchef
gunvor.didrikson@regionostergotland.se
010-104 49 50

Folktandvården Skärblacka
Britt-Marie Petersson, klinikchef
britt-marie.petersson@regionostergotland.se
010-104 52 52

Folktandvården Söderköping
Folktandvården Valdemarsvik
Axel Dahlstedt, klinikchef
axel.dahlstedt@regionostergotland.se
010-103 01 46

Folktandvården Åby
Merhas Kasirga, klinikchef
merhas.kasirga@regionostergotland.se
010-104 49 21

Allmäntandvård Motala med omnejd

Allmäntandvård Mjölby med omnejd

Allmäntandvård Motala med omnejd

Folktandvården Motala
Fereshta Jamshedi, klinikchef
fereshta.jamshedi@regionostergotland.se
010-104 88 27

Folktandvården Borensberg
Jenny Kempe, klinikchef
jenny.kempe@regionostergotland.se
010-104 26 61

Folktandvården Vadstena
Jan-Erik Björling, klinikchef
jan-erik.bjorling@regionostergotland.se
010-104 89 05

Allmäntandvård Mjölby med omnejd

Folktandvården Mjölby
Folktandvården Boxholm
Folktandvården Mantorp
Joakim Axelsson, klinikchef
joakim.axelsson@regionostergotland.se
010-104 89 44

Folktandvården Ödeshög
Joanna Sekowska-Baranowska, klinikchef
joanna.sekowska-baranowska@regionostergotland.se
010-104 89 94

Länsövergripande specialisttandvård

Centrum för oral rehabilitering
Carin Starkhammar Johansson, verksamhetschef
carin.starkhammar.johansson@regionostergotland.se 
010-103 88 96

Centrum för orofacial medicin
Ulf Magnusson, verksamhetschef
ulf.j.magnusson@regionostergotland.se 
010-104 29 11

Centrum för ortodonti/pedodonti
Lotta Ranggård, verksamhetschef
lotta.ranggard@regionostergotland.se
010-104 49 72